23 Kasım 2011 Çarşamba

bu bir hiciv yazısıdır: çocuk doktoru ne iş yapar?

Hamileliğim son döneminden itibaren çevremdeki insanlar ağız birliği etmişcesine aynı soruyu sormaya başladılar:

"ee iyi bir çocuk doktoru bulabildiniz mi?"


Tabii ben o zamanlar henüz o tuhaf yeni anne hormonlarından salgılamıyordum ve benim için doktor her normal insan için olduğu gibi hastalanınca gidilen ,tıbbi yardım alınan kişiydi. Olayın renginin çocuk doktorları için çok farklı olduğunu anlamak çok da uzun sürmedi. İşte annelerin çocuk doktorlarından beklentileri:
1. Her yeni gelişmeden haberi olsun, en son trendleri çocuğa uygulasın.

2.Güleryüzlü olsun,biz sormadan da konuşsun da konuşsun,anlatsın da anlatsın..

3. Çocuğun gelişim dönemleri hakkında ayrıntılı bilgi versin.Bebeğimiz tam olarak ne zaman döner, ne zman emekler hepsini hepsini hepsini bilsin. ,İsterse anne babanın gen haritasından falcılık yapsın ama sonuçta bilsin de bilsin,illa ki bilsin.
4.Çocuğun hangi dönem hangi oyuncakla oynaması gerektiğini söylesin,mümkünse piayasa araştırması yapsın,hangi markanınki daha iyidir,hangisinin fiyat-kullanış ilişkisi daha akılcıdır bilgilendirsin.

5. Her arandığında ulaşılabilsin. Gece-gündüz-tatil farketmesin bizim acil bulduğumuz her anda elimizin altında olsun.ACİL sözcüğünün tanımı biz annelerin acil olarak tanımladığı durumlarla değiştirlsin.Mümkünse aynı Amerikan dizilerindeki gibi biz onu arar aramaz bize" siz en yakın hastaneye gidin,ben hemen oraya ulaşıyorum" desin ve biz gittiğimizde bizi kapıda ekibiyle karşılaşın.( 38 derece ateş tabii ki acil bir durumdur,kim aksini iddia edebilir;)

6.Çalışma ortamında oyun alanı olsun. Bu oyun alanında sadece sağlıklı çocuklar olsun. Hasta çocuklar için ayrı bir oda olsun.( kendi çocuğu o odaya alınmak istenince surat asılabilir,benim çocuğum altı üstü nezle, ne demek böyle tecrit etmek,psikolojisiinin bozuyorsunuz yavrumun diye kızılabilir,o ayrı)

7.Ek gıdaya geçişte her şeyi ama herşeyi bilsin. Hayır hayır sadece bebeğe asla verilmemesi gerekenleri, hangi besinden ne kadar tüketmesi gerektiğini falan değil , doktor değil mi sonuçta, tarif bilsin mesela..Üşenmesin haftalık menü hazırlasın resimli -tarifli. Çocuk onları sevmezse diye alternatif menü de hazırlasın. Hangi markayı kullanmamız gerektiğini,organik tavuğun Ankara'da nerde satıldığını, taze balığın nerden bulunacağını, hangi marka kaşık almamız gerektiğini ,bebeğin neden yoğurt sevmediğini,bilsin. Pütürlü yemeye alıştırma hapını bulsun. Bebekler bir tane içince bu haptan hooop diye alışıversinler pütürlü yemeye , ek gıdaya başladıktan sadece 1 ay sonra!Anneler de huzura ersin, daha 1 ay önce memeden başka bir şey görmemiş olan bebeleri aniden köfte-ekmek yesin,çiş yarıştırmayı sevenler klübüne katılım artsın.

8.İlaç demişken bu ideal doktor tabii ki ilaca karşı olsun. Öyle hemen herşeye zırt pırt ilaç vermesin..

Doktorun yaptığı tahliller vs sonucu verdiği günde 2 ml antibiyotiği bebeğine ilaç karşıtı olduğu için vermeyen ve bunu çevresindeki içine doktor kaçmış bir kaç anneye onaylatan anneler neden bilinmez doktor vermediği halde tamemeeenn doğal gaz giderici vs kullanmaya çok meraklıdır:)tamameen doğal gaz gidericiler, burun açıcılar, iştah açıcılar, uyku düzenleyiciler, yolculuk öncesi rahatlatıcılar havada uçuşur:) Olsun,doktorun verdiği antibiyotik kullanılmayınca "1 yaşına kadar hiç antibiyotik kullanmadık çok şükür " tarzı havalı cümleler kurulur - ki bunun anlamı aslında "bebeğime öyle iyi baktım ki hiç antibiyotiklik bir durumumuz olmadı " dır.Biz anneler kendiliğinden yolunda giden şeylerden kendimize pay çıkarmaya bayılırız ne de olsa:)


9.Bu doktorların deliksiz uyuyan bir bebek için 3 günlük tedavi isimli programları olsun. Verelim bebeği 3 günde uyku sorunu çözülsün gelsin.Bebek neden bu kadar sık uyanıyor,yatağın içinde kalkıp oturunca ne yapmalı, e peki ya yatakta emeklerse ne yapmalı, kendi kendine uyutma yöntemleri, uykuya hızlıca geri dalma teknikleri,ayakta sallamak doğru mu yanlış mı, bebek bizimle uyusa ne olur,bebek bizimle uyursa cinsel hayatımız nice olur gibi gibi gibi soruların tümünün cevabını bilsin. Mümkünse çocuğu bir süre kendi evine alsın, bir de o görsün bakalım,gece boyu ağlayan bebek ne demekmiş.

10.Bebeğe kimin bakması gerektiğini çok net ifade etsin. Bir bebeğe en iyi kim bakar sorusunu çözsün,çalışan çalışmayan tüm anneler rahatlasın, iğnelemeler , yargılamalar bitsin .Bakıcı baksın derse iyi bir bakıcının özelliklerini anlatsın,tanıdığı varsa bize yönlendirsin.

11.Doktor değil mi sonuçta hazır oraya kadar gitmişken, acaba kolumuzda çıkan şu kızartılar ne ki, mide ekşimesine ne iyi gelir vs vs cevaplayıversin.

12.Neeee 15 dakikalık muayene için o kadar para mı istenir? Biraz daha ucuz olsun,ucuz:)
..
......

...........
Bu liste uzar gider. .
Velhasıl....
Doktorlar, tıbbi yardıma ihtiyacımız olduğunda sorunu çözen kişilerdir. Onlara eğitimini aldıkları alanın dışında sorular yöneltildiğinde verdikleri cevaplar kendi deneyimlerinden, hastalarından, çevrelerinden ve hatta belki de kendi çocuklarının yetiştirirken deneyimlediklerinden ,süzdüklerinden ibarettir. O yüzden de bir çok konuda çocuk doktorları farklı farklı şeyler söylerler. Ciddi bir hastalık vs söz konusu olduğunda farklı farklı şeyler söyleyen doktorlara henüz rastlamadım. Ama yani çocuğumuza artık pütürlü verip veremeyeceğinizi doktora sorarsak cevaplar doğal olarak farklı olur. Hatta aynı doktorun farklı annelere verdiği cevaplar bile farklı olabilir:) sonra bir bakmışsınız birisi diyor ki 7 aylıkken ver diğeri 9 aylıktan önce olmaz vs vs..


Nasıl ki jinekoloğumuzdan iş arkadaşlarımızla olan sorunlarımıza çözüm bulmasını beklemiyor, sırt ağrısıyla gittiğiniz uzamandan beslenme listesi talep etmiyorsak çocuk doktorlarının da peşini bırakalım da gerçek işlerini yapsınlar:)

Tıbbi sorunların dışındaki her şeyi kime mi soralım?

Bebekle gecesini gündüzünü geçirene, canından can verene, gözünden sakınana,gerekse canını verecek olana.. anneye..
anneler herşeyin en iyisinin bilirler..

Ha unutmadan, hastanalerin acil bölümleri acil durumlar için var:) (Ne kadar etkili çalışıyor o tartışılır,ayrı.)

2 yorum:

  1. evet canım ,cok guzel bır konuya degınmıssın anneler cocuklarının uzerıne tıtredıklerı ıcın onlar ıcın en ıyısı olsun ısterler bunu yaparken de doktordan faydalanırlar doktorun deneyımlerı tabıkı de çok onemlı ozellıkle yenı anneler ıcın (ilk kez dogum yapanlar)bunun yanında aslında doktorun soyledıklerıyle yetınmeyıp tecrubelı annelerden ınternetten dergılerden faydalanılabılır ıyıkı doktorlarımız var:)bunun dışında tıp fakultelerınde her saat uzman couk doktoru bulunuyor bıldıgım kadarıyla

    YanıtlaSil