7 Nisan 2014 Pazartesi

home tv & turkmax gurme

Sevgili Home Tv ;

çok günler geceler bana arkadaşlık ettin ; kendimce senden tarifleri denemeye çalıştım falan ama sen de itiraf et ki artık ilişkimiz sürmüyordu. Ne yalan söyleyeyim senin bitmez tükenmez paket ürün kullanmalarından ; koca koca kutulardaki et sularını tencereye boca ediverişlerinden , sonunda hafiften çamura dönen yemeklerinden ve acı ama gerçek en çok da akçaağaç şurubundan bana iyiden iyiye fenalık gelmişti..ilişkimiz kafamda bittiği günlerde yeni "biriyle" tanıştım :

Turkmax  gurme ..

Sana göre çok acemiler doğrusu , işlerinde değil belki ama ekranda acemiler sanki...Ben ekranların yeni yüzlere açılmasından yanayım ama onlar da (bazıları tabii) hiç  olmazsa bir diksiyon dersi alsalarmış hiç de fena olmazmış  .. Biz de böylece "şimdi tencereye azıcık bilmemne koyceezz gibi saçma sapan vurgulara maruz kalmazdık.. Di mi?

Bir de "concept" meselesi var ; bir türlü oturtamadıklarını düşündüğüm. Şimdi mesela  Küçük Mutfak Sırları 'nın başındaki o "önce bir bardak çay içelim " olayı nedir allahaşkına? Ya iç o çayı düzgünce ; iki de laf et yemeğe dair, hayata dair (ne bileyim iki laf konuş işte ) ya da içme yahu :)Hayır hadi 1 bölüm yaptın , aa hoş olmuş dedik ; neden her bölüme böyle başlıyorsunuz ki? Seven varsa lafım yok , ben her seferinde poff yine mi bu çay faslı diyorum sadece.. Bir de o mutfak ne kadar küçük öyle çekim yapmak için, Ece Zaim 'in yerine ben daralıyorum vallahi televizyonun karşısında.Hazır adı geçmişken programın sunucusu  olan Ece Zaim ilk bir kaç bölüm oldukça tutuktu , şimdi şimdi açılıyor ama söylemeliyim.Bu güne dek iki tarifini denedim, ev ahalisi bayıldı haberiniz ola.. Oğlundan ve eşinden, aile yaşamından daha çok bahsetsin bence, hatta yakınsın arada.. Bunlar seyirciyle sunucu arasında bağ kurar di mi;)

Ekmek Arası eşimin favorisi..Ben bu sokak sokak gezerek yapılan programları nedense erkeklere daha çok yakıştırıyorum .(iz tv -gezi notları -Işıl Bayraktar kocaman bir istisnadır!!)  Onların doğasına daha uygun sanki böyle ekmek arası kocaman bir kokoreci 2 dakikada mideye indirivermek..Kızlar nedense daha hep "tadım" düzeyinde;)

Wilco' ya söylenecek sözüm yok.Onun sırrı samimiyetinde..Dünkü programda Bozcaada Yemek Festivali'nde bir çorba yaptı, tadını bilmem ama görünüşü kabus gibiydi:) Ama öyle içten ki yenir vallahi o çorba mis gibi..İyiyse de yenir kötüyse de.. Oğlum da O'nu çok  seviyor..

Anne neden o domates gibi kırmızı?
Anne o kız adam mı?(cinsiyet ayrımı vs dönemindeyiz de, sanırım zihnini bulandırdı uzun saçlı bir erkek;)

Wilco'nun en sevdiğim yanı ; gideceği her yer için için ciddi mesai harcadığı belli.Ortaya öyle gelişigüzel bir şey çıkmıyor..Herşey planlanmış, araştırılmış..İşte bu da zaten O'nu şuraya gittim şunu yedim siz de yiyin formatından çıkaran şey:)

Arda'nın Mutfağı yeni değil bildiğiniz üzere.. Sadece kanal değiştirmiş durumda.. Cnn de miydi daha önce ben mi yanlış anımsıyorum?

Yine Home Tv den de bildiğimiz Sedefle Doğal Lezzetler var bir de..Çekim yaptıkları mekanları seviyorum.."outdoor kitchen " (açıkhava mutfağı desem olur mu, zaten bir terim var mı yoksa bunun için acaba)neden daha yaygın kullanılmıyor yemek programlarında anlayabilmiş değilim? Tarifleri ölçüsüyle denedim bir kaç kez, sonuç mükemmeldi..Tarzını da seviyorum ,böyle anaç bir hali var, hoşuma gidiyor. Keşke yandaki evde otursa da bize arada kokmuştur diye yemek gönderse;) (benim beynim 1900 kaçta kaldı bilmyorum artık)

Bugün ilk izlediğim Olsa da Yesek de oldukça keyifliydi. Bir kere sunucu /aşçı  Elif Edes Tapan çok rahat ve samimi.. Binnur Kalkavan vardı bugünkü programda..Çörek otu hakkında konuşuyorlar aralarında ;işte çok faydalı bilmemne diye..Binnur Kalkavan dedi ki " ama yani bunu da ne kadar yiyebilir ki insan sonuçta ".. Cevap:  E bir çay bardağı yenmeyecek tabiii :) Şimdi bular riskli cümleler ,doğru tonlama olmazsa gerer ortalığı ama Elif hanım tam kıvamındaydı:) Mutfağı da şirin; dekor olsun diye konulmadığı bunlara ruhunu verdiği besbelli:)
Ay ben zaten komplekslerinden arınabilmiş 40 yaş üstü kadınlara da onların yaptığı işlere de bayılıyorum.
Programın formatı da çok hoş..Bir filmde  gördükleri yemeği yapıyorlar .(Bu bölüm öyle değildi gerçi ama olsun).. Acaba Serseri Mayınlar ın sofralarından yapmışlar mıdır,kaçırdım mı acaba o bölümü?

haa unutmadan programda arkada (olsada yesek) yazıyor!!!  ayırın o bağlaç olan "de" yi de insanı çıldırtmayın yahu televizyon karşısında.

Son olarak Doğadan Tatlar:İşte ilk eleştirim: Bu kadar zayıf aşçı mı olur allahaşkına?? Tamam bir miktar kedi ulaşamadığı ciğere .. olayı olabilir benimkisi ama yani o kadar zayıf olabilmek için yaparken tattıklarından öte bir şey yemiyor olman gerekir sanki? 42 beden olmayın tamam ama yani ne bileyim bu kadar da zayıf olmayın bence ya; az buçuk inandırıcılığı gidiyor işin.. Dün izlerken  "kesin tattıklarını da peçeteye çıkarıyor kadrajdan çıkınca" diye düşünürken yakaladım kendimi..Bilmiyorum ki belki de format ona uygun değildir..Stüdyo programı mı yapsaydı ki? Ay ya da ben herkesi kendim gibi dana sanıyorumdur; o da olabilir hani.Gitmişsin Seferihisar' a..Bi heyecan göremediim böyle ben, güzel mi değildi acaba ya Seferihisarlı kadının yaptıkları? Belki de ondandır ha , bak boşuna günahını aldım;)

Neyse osu busu da;Beste Önkol , benim sevdiğim tarz hayat hikayesine sahip kadınlardan.. Yaşı, konumu , o güne dek ortaya koydukları ne olursa olsun herşeyi bırakıp başka bir yöne gidebilen kadınları seviyorum ben. Bir şey değişecekse şu hayatta kendini saçma sapan "iş dünyası" zırvalığından çıkarabilmiş kadınlarbaşaracak bence bunu...Cesur olanlar, bedenini ruhunu 4 duvar arasına hapsetmeyenler;) Ama sevgili Beste Önkol  azıcık ye de kilo al yahu, inan senin iyiliğin için söylüyorum, manken değilsin sen, aşçısın yahu;)

ve işte bomba geliyor sevgili digiturk yöneticileri:

böyle bir kanal açmaya karar verdiniz de Refika Birgül'ü ntv ye nasıl kaptırdınız allahaşkına!! Refika yemek programlarının kraliçesidir yahu.. Yemeyi de yapmayı da ne kadar sevdiği, heyecanı aşkı ekrandan size geçer.Mutsuz gününüzü mutlu kılar, pozitif enerji yayar da yayar.. Cık cık cık , sizleri esefle kınıyorum, Refikasız bir Turkmax Gurme hep  eksik olacaktır ve Refika saatinden Refika izlenecektir. Bu kadar;)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder